Fatma Kılıçarslan

Fatma Kılıçarslan

Dünya Vatandaşı

Tiffany'de Kahvaltı
2kadin.com >> Fatma Kılıçarslan

Bundan 6 yıl önce, yine New York’tayım. O zamanlar öğrenciyim. Sırf zevk ve hayallerim için mücevher dükkanlarına giriyorum ama neyin fiyatı ne hiç bilmezdim. Hatta sormazdım bile. Taa ki ev arkadaşım, teklif yüzüğü için sevgilisiyle kavga edene kadar. Neymiş efendim Denis 30bin Dolar’lık yüzüğe layık bir kadın mıymış? Vay be dedim o an..

Sonra o yüzük değişti hem de çok daha büyüğü 80bin dolarlık Tiffany ile.. Bizde 1000 dolarlık yüzüğe acaba çok mu masrafa sokuyoruz diye düşünen kızlar var. O an anladım ki bu bir prestij ve hayal meselesi..

Aradan yine yıllar geçti... Ben bu sefer kariyer günlerinde bir pırlanta firmasından aldığım burs ile mücevherat ve gemoloji eğitimi almaya başladım. Kader galiba o an ağlarını örmeye başlamıştı. Mezun oldum başka işler yaptım ama sonra yine mücevher ve doğal taşlar çıktı karşıma.. Artık bunun ticaretini yapan birine dönüşmüştüm..

Pırlanta Yüzük

Sık sık hem iş hem de her fırsatta gezi için New York’a gitmemden dolayı sizlerle son trendleri buradan paylaşacağım.

Altın Kolye

Manhattan’da Tiffany’nin önünden geçerken vitrininde her durduğumda başrolunde Audrey Hepburn’un oynadığı Tiffany’de Kahvaltı (Breakfast at Tiffany’s) filmi gelir aklıma.

Audrey Hepburn

Wall Street'te ve 5th Avenue’de yürüdüyseniz eğer; karşınıza kendinizi içeri girmeden durduramayacağınız mağazalar çıkar. Mesela Tiffany'nin Bvlgari'nin önünden geçerken donar kalırsınız ve bir bakmışsınız ki içeridesiniz! İşte o andan itibaren mücevhere bakış açınız değişir. Artık sizi bijuteri tatmin etmez.

Tiffany

Mücevher

Eğer özel tasarım yaptıran biri değilseniz, hazır mücevheratta zevkiniz değişir. Sadece pırlantaya değil, diğer doğal ve değerli taşlara da merak duymaya başlarsınız. Artık iki kez takabileceğiniz bijuteriler değil sonsuza kadar sizinle olacak tasarımlarla ilgilenirsiniz.

New York Sokakları

Harikalar ama çok pahalı diyenler için meraklanmayın, Manhattan Diamond District'te (Pırlanta Bölgesi) hepsinin ikinci ellerini bulabilirsiniz. Zaten oradaki çoğu usta ya Türk ya da Musevi'dir. Türk olduğunuzu duyarlarsa size mutlaka yardımcı olurlar. Ayrıca İstanbul Kapalıçarşı'nın işçili de tartışılmayacak derecede iyidir.

Hem alacağınız ürün pırlanta ya da altın olmak sorunda değil, tasarım değeri olan, yarı değerli bir takı da alabilirsiniz. Bunum için Williamsburg, Brooklyn'de bir sürü atölye/butik takıcı bulabilrsiniz. Newyorklular enerjisinin ve tasarım değerinin olmasından dolayı Ametist/Quartz gibi yarı değerli taşlı olan el yapımı pirinç takılara çok önem veriyorlar.

Takı Atölyesi

Ne alırsanız alın, bu konuda en önemli olan ne istediğinizi bilmenizdir. Uzun ömürlü düşünüyorsanız; alacağınız taş semi/precious gemstone (yarı/değerli doğal taş) ve materiali de altın, gümüş, pirinç olmalıdır. Tasarım konusunda ne istediğinizi bilerek satın almalısınız. Yoksa hem kafanız karışır hem de vardığınız sonuç sizi mutlu etmez. Yeter ki hayallerinizde takılarınız olsun, ileride de alabilirsiniz aceleniz yok. Önemli olan sizin hayalleriniz, her baktığınızda size güzel anılar yaşatacağını bilmeniz.

Dünya Vatandaşı yazısının bütün hakları ve fotografları @fatmakilicarslan’a aittir.

12176
defa okundu
Önceki Sonraki
16 Kasım, Cuma 2018