Sezaryenin riski 3 kat fazla

19.12.2011 15:43:44

Uzmanlar, sezaryenle yapılan doğumlarda, normal doğuma oranla 3 kat daha fazla risk gelişebileceği konusunda uyarıyor.

2kadin.com >> Sağlık

Sezaryenin riski 3 kat fazla
Sezaryen, normal doğuma oranla hem bebek hem anne adayı için risk taşıyor ve ameliyatta karın içi organ yaralanmaları, kanama, kesi yerinde kanama veya başka sorunlara bağlı rahmin alınması olasılığı, doğum sonrasında enfeksiyon oranı, anestezi komplikasyonları, hastanede uzun kalma oranı artıyor.

Cerrahi bir müdahale olan sezaryenle doğum, komplikasyon riskini 3 kat artırıyor.

Teknoloji ve bilimdeki gelişmelerle anestezi tekniğindeki ilerlemeler, sezaryen doğumu kolay ve kabul edilebilir hale getirdi. Ancak bu, doğumun doğasını değiştirmeyi gerektirmiyor.

Doktorlar, tıbbi bir neden olmaksızın, annenin isteği ile sezaryenin etik olup olmadığının altını çiziyor.

Günümüzde birçok anne adayı, doğal seyri ne zaman biteceğini bilmedikleri, birkaç hafta içinde değişebilen bir doğum beklentisini katlanılmaz bulabiliyor.

Anne adayları, normal doğum sonrasında en çok idrar kaçırma, gaz kaçırma ve genital organların fıtıklaşmasından ve doğumda vakum kullanılması halinde bebeğin zarar görmesinden endişe ediyorlar.

Ancak, normal yoldan bir doğumun gerçekleştirilmesinin anne ve bebek için daha iyi olduğunu gösteren tıbbi kanıtları göz ardı etmemek gerekiyor. Uzmanlar, anne adayının, sadece ağrıdan sakınmak adına sezaryen doğuma karar vermemeleri gerektiğini söylüyor. Doğum ağrılarının hastanın tahammül sınırlarının aştığı noktada ağrının hissedilmesine engel olan anestezi tekniklerinin uygulanarak (ağrısız doğum-epidural anestezi) ağrıların rahatlatılması mümkün olabiliyor.

En doğru kararların alınması, endişelerin giderilmesi için anne adayının doktoruyla açık ve net konuşması, her konuda danışması gerekiyor.Doğum, Sezaryen

2181
defa okundu
Önceki Sonraki
20 Ekim, Cumartesi 2018