Peyniri düzenli yiyin

18.03.2014 17:13:12

Düzenli peynir yemek kemik erimesi riskini azaltıyor.

2kadin.com >> Sağlık

Peyniri düzenli yiyin
Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, kemiklerin güçlenmesini sağlayan, diğer süt ürünlerine göre kalsiyum içeriği daha fazla olan peynirin yaşlı beslenmesinde büyük önem taşıdığını belirtti.

Garipağaoğlu, her yıl 18 – 24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılar Haftası’nda yaşlı beslenmesinde peynirin önemine işaret etti. Protein ve kalsiyum deposu olan peynirin her damak tadına göre çeşitlerinin bulunması, yumuşak yapısı ve her öğünde yenebilir olması nedeniyle yaşlı beslenmesinde çok önemli olduğunu kaydetti.

Bireylerin yaşlandıkça, gençlik yıllarına göre daha az enerji harcadıklarını söyleyen Garipağaoğlu, kas kütlesi ve gücündeki eksilmenin fiziksel aktivitede de azalmalara sebep olduğunu kaydetti. Bununla birlikte bireyin günlük harcadığı enerji ile kemik mineral yoğunluğunun eksildiğini dile getiren Garipağaoğlu, “Bu durum halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz ile ilişkilidir. Osteoporoz, kemiğin mineral yoğunluğunun azalıp daha zayıf ve kırılabilir hale gelmesi ile ortaya çıkan, tüm iskelet sistemini, dolayısıyla da yaşam kalitesini olumsuz etkileyen hastalıktır” dedi. Kemiklerin kasları yapısal olarak destekleyen, hayati organları korumada görevli ve kalsiyumu depolayan yapılar olduğunu belirten Garipağaoğlu, dünyanın pek çok yerinde 65 yaşın üstündeki bireylerde çeşitli kemiklere ait kırılmaların sık görüldüğünü söyledi.

“Yaşlılık döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması; sağlığın korunması, iyileştirilmesi, geliştirilmesi, yaşam süresinin ve kalitesinin artırılmasında önem taşımaktadır” diyen Garipağaoğlu, kemik sağlığının korunması ve desteklenmesi için de günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanması gerektiğini söyledi.

Günlük kalsiyum ihtiyacının 1.200 mg olduğunu dile getiren Garipağaoğlu, en iyi kalsiyum kaynakları olarak da süt ve süt ürünlerini gösterdi. Garipağaoğlu, “Peynirin ise diğer süt ürünlerine göre kalsiyum içeriği daha fazladır” dedi.


yaşlılık, beslenme uzmanı, kemik erimesi, peynir

1472
defa okundu
Önceki Sonraki
20 Ekim, Cumartesi 2018