Perili Köşk müze oluyor

17.06.2011 11:35:44

Borusan Holding, ‘Perili Köşk’ü müzeye çeviriyor. Tarihi bina hem Borusan’ın yönetim merkezi olarak kalacak, hem de çağdaş sanat müzesi olacak.

2kadin.com >> Kültür Sanat

Perili Köşk müze oluyor
Borusan Holding’in yönetim merkezi olan İstanbul Rumelihisarı’ndaki tarihi ‘Perili Köşk’ müze oluyor.

Borusan Holding, Perili Köşk’ün müze haline getirilmesi için dünyaca ünlü mimarlarla görüşmeler yapıyor. Çağdaş sanata ev sahipliği yapacak olan müzenin eylül ayındaki İstanbul Bienali’ne yetiştirilmesine çalışılıyor.

‘Perili Köşk’ olarak bilinen Yusuf Ziya Paşa Köşkü, 2002 yılında Borusan Holding’e kiralanmıştı. Borusan, 25 yıllığına kiraladığı binanın yeniden restore edilmesine yaklaşık 6 milyon dolar harcamıştı.

Dünyada pek örneği görülmeyen bir biçimde, Perili Köşk kısa süre içinde bir ‘ofis müze’ haline getirilecek. Bina, Borusan Holding’in yönetim merkezi olmayı sürdürecek ancak haftasonları halk tarafından müze olarak gezilecek. 10 katlı binada, Borusan koleksiyonundaki sanat eserleri katlara serpiştirilmiş durumda.

2007 yılında holding yönetimi binaya taşınırken Borusan koleksiyonundaki 300 civarı sanat eserinden 100’ün üzerindeki resim, heykel ve duvar boyaması Perili Köşk’e taşınmıştı.

KULEDEKİ PERİ KIZI

1910’da inşa edilen ancak yapımı uzun bir süreçte tamamlanan Perili Köşk, servetini ticaretle kazanan Yusuf Ziya Paşa tarafından Rumelihisarı’nda, bir iddiaya göre, kendi ‘Hıdiv Kasrı’nı oluşturmak için yapıldı.

Ekonomik sıkıntılar yaşayan Yusuf Ziya Paşa, binayı tam anlamıyla bitiremedi ve pek kullanamadı. ‘Perili Köşk’ efsanesi ise Yusuf Ziya Paşa’nın çok güzel bir kıza aşık olması ve kıskançlığı nedeniyle bu kişiyi kulenin en üstündeki odaya kapatması hikâyesi üzerine doğdu. İddiaya göre, kızı görmek isteyenlerin merakı nedeniyle “peri gibi güzel kızın olduğu köşk” lafından ‘Perili Köşk’ ifadesi çıktı.

Basri Erdoğan isimli Gümüşhaneli bir gayrimenkulcu, Mısır’da vefat eden Yusuf Ziya Paşa’nın 40’ın üzerindeki varisini bir araya getirerek binayı aldı. Mimar Hakan Kıran’ın 1995 - 2000 yılları arasında yaptığı restorasyon sonrası köşk Borusan Holding’e kiralandı.Hakan Kıran, Yusuf Ziya Paşa Köşkü, Perili Köşk, Borusan Holding

5669
defa okundu
Önceki Sonraki
20 Ekim, Cumartesi 2018