Okul çağında oda düzeni nasıl olmalı?

14.09.2011 00:14:33

Çocuklarınızın derslerindeki başarısı çalışma alanlarıyla çok ilgilidir. Çocuklarınıza en sağlıklı çalışma ortamını sağlamak için dekorasyona dikkat etmelisiniz.

2kadin.com >> Moda

Okul çağında oda düzeni nasıl olmalı?
İdeal bir genç odası nasıl yaratılırın püf noktalarına dikkat etmeli ve bu konuyu asla ihmal etmemelisiniz. Konsantrasyon ve motivasyon için ideal hal getirmelisiniz.

Her öğrencinin mutlaka kendine ait bir çalışma alanı olmalı. Masanın bulunduğu yer en önemlilierinden biri. Pencere kenarından uzakta olursa öğrenci dışarıya bakmak gibi bir ihtimalden uzaklaşacağı için ders çalışmaya daha kolay motive olur veya motivasyonu bozulmaz.

Öğrencinin oturabileceği bir sandalye olmalı ama yumuşak olmamasına özen gösterilmeli. Yumuşak oturaklar, öğrencinin ders çalışmasını olumsuz etkileyer, hatta uykusunu bile getirebilir. Küçük bir kütüphane, çalışma odasının temel eşyalarındandır. Ayrıca çalışma sırasında kullanacağı müsvedde kâğıtlar ve diğer malzemeler de kütüphanede bulunmalı. Ders çalışma masasının üstü ise çok sade olmalı. Belki sadece bir ışık olmalı.

Çalışma odalarında mavi ya da yeşil en ideal renklerdir. Çünkü bu tonlar düşünme alanlarını etkiliyor ve insanı zinde tutuyor. Bu şekilde renklendirilmiş odalarda çok daha verimli çalışmak mümkün. Beyaz ise ışığı en fazla yansıtan renk olduğundan bilinenin aksine gözü yorar. Kırmızı ve tonları da gözü yorar. Öyleyse çalışma odasının rengi yeşil ve mavinin açık tenleri olabilir; ya da krem, fildişi gibi daha açık renklerle çalışma odası boyanabilir.

Bu odada televizyon, yatak gibi öğrencinin her an çalışmasını bozabilecek, öğrencinin motivasyonunu bozup ona uyuma gibi şeyler hatırlatacak eşyalar bulunmamalı. Ders çalışılan odada televizyon seyredilmemelidir. Öğrenci o odaya girdiğinde sadece ders düşünmeli, zamanla o oda öğrencide ders çalışmaya bir uyarıcı olmalı.

Oda sıcaklığı da ihmal edilen konulardan biri! 20-25 derece en ideali ve odanın mutlaka ışık alması daha sağlıklı olur. Işık öğrencinin karşısından ya da sol yanından gelecek şekilde bir oturma planı yapılmalı.

Duvarlarda sadece hedefi hatırlatıcı afiş veya resimler bulunabilir. Tutulan takımın, sevilen artistin, sanatçının, hayallerdeki bir yerin resmi duvarlarda olursa öğrenci çalışma anında bu resimleri gördüğünde konsantrasyonunu kaybedip hayallere dalabilir. Bu nedenle çalışma masanın yakınlarında olmamalı.

evmanya.com

Dekorasyon, çocuk, oda, Okul

20340
defa okundu
Önceki Sonraki
22 Temmuz, Pazar 2018