Araftan Aforizmalar

Araftan Aforizmalar


Modern Zamanın Gri Kuğu'su
2kadin.com >> Araftan Aforizmalar

Siyah kuğu gibi mi olmak lazım hakkını yedirmemek ve başarıya ulaşmak için hayatta? Yoksa kusursuzluğu tercih edip “kirlenmeden” beyaz kuğu olarak mı kalmalı?

“Black Swan” yani “Siyah Kuğu” filmi vizyondan kalkmak üzere. Belki siz bu satırları okurken bir iki sinemada da son gösterimini yapıyordur. Çok konuşuldu çok tartışıldı film. Peki aklımızda ne kaldı sahi?

Filmin içeriği ile ilgili detaylara girmeyeceğim izlemeyenler vardır diye. Zaten filmi değerlendirmek de, üzerine uzun uzun ciddi ciddi yorumlar yapmak da sinema eleştirmenlerinin işi, benim değil =)

Azcık konuyu özetleyeyim. Filmi izleyenler bu paragrafı atlasın Film kuğu gölü balesini esas alıyor. Bir prenses var, bir kuğunun bedenine sıkışıp kalan. Tabi ki o beyaz kuğu. Kuğunun bedeninden çıkıp kendi kimliğine dönebilmesi için aşk gerekiyor. Bir prens ile tam aşkı yakalayacakken siyah kuğu çıkıveriyor. O beyaz kuğunun şeytani kızkardeşi. Elinden alıveriyor yakışıklı prensi. Ve beyaz kuğu esarete dayanamayıp intihar ediyor. Filmin derdi ise beyaz kuğunun karanlık yönlerini keşfetmesiyle ilgili…

Aslında film adından da anlaşılabileceği üzere bir siyah kuğu güzellemesi. Yani diyor ki filmimiz erkekleri baştan çıkart, lezbiyen ilişki yaşa, sınırlarını zorla, hayatı “dolu dolu” yaşa! Yok canım tam da öyle değil daha derin anlamları var diyenler için ise şöyle diyeyim: Kendini özgür bırak! Peki özgürlük bu mu?

Beyaz kuğu tam bir sıkıcılık abidesi. Bakire olmamasına rağmen öyle gibi duruyor. Takıntılı, kompleksli, içi alev alev ama dışarıya karşı buz gibi. İzlediyseniz Haneke’nin Piyano Öğretmeni filmindeki gibi. Siyah kuğu ise kendine güvenli. İstediği ile dilediğince takılıyor. Ama filmin sonunda düşünüyorsunuz, mutluluk siyah kuğu olmakta ya da onu tanımakta mı? Bence hayır.

Elbette ki demiyorum herkes bembeyaz kuğu olsun, mükemmelik ışığı ile yıkansın, ilk aşkta mutluluğu bulsun, hayatında tek kişi olsun, eli başkasının eline değmesin. İnsanın kendisine imkansızı hedefleyerek mutsuzluğa itmesinden yana değilim muhakkak. Ama bu olmuyor diye de salıvermemeli. Kendini arzularının esiri yapmamalı diyorum sadece.

Zamanın ruhuna uyup alemlerde süzülmek moda olsa da yıkımın bize kalacağını düşünmek gerek. Yani gri kuğu olmak gerek modern zamanda… Ne kadar siyaha ne kadar beyaza çalacağınız ise sizin seçiminiz…

3524
defa okundu
Önceki Sonraki
25 Mayıs, Cuma 2018