Makyaj fırçası temizliği ile ilgili tüyolar

09.09.2014 17:18:29

Oriflame’in Global Güzellik Artistik Direktörü Jonas Wramell, makyaj fırçasında biriken bakterilerin deri tahrişine ve sivilcelere sebebiyet verdiğini vurguladı.

2kadin.com >> Haberler

Makyaj fırçası temizliği ile ilgili tüyolar
Fırçaların deforme olmasını önlemek ve bakterilerden arınmasını sağlamak için düzenli temizliğin çok önemli olduğuna dikkat çeken Wramell, fırçada biriken bakteriler deri tahrişine ve sivilcelere sebebiyet verdiğini vurguladı. Wramell, pudra, allık ve bronzlaştırıcı gibi kuru ürünlerin sürüldüğü fırçaların haftada bir temizlenmesi uyarısında bulundu. Oriflame’in Global Güzellik Artistik Direktörü, likit fondöten, ruj, dudak parlatıcı ve kapatıcılar ile kullanılan fırçaların ise sıvı ortamın hızlı bakteri birikmesine neden olmasından dolayı günaşırı yıkanması gerektiğinin altını çizdi.

Sabunla iyice köpürtün

Birçok fırçanın sabun ve şampuanla yıkanabileceğini söyleyen Wramell, bakımına özen gösteren kadınlara makyaj tavsiyelerinde bulundu: “Ilık suyla fırçanızı ıslattıktan sonra fırçayı sabunlayın. Fırçaya masaj yapar gibi sabunla iyice köpürtün. Daha sonra tekrar ılık suya tutup fırçayı durulayın. Fırçayı yatay biçimde kuru bir havlu üzerine 6-8 saat süreyle bırakın. Bazı fırçaları kuruması için 24 saat bekletmek bile gerekebilir. Aynı işlemi şampuanla da gerçekleştirebilirsiniz. Eğer seyahatteyseniz veya daha hızlı ve pratik bir çözüme ihtiyacınız varsa, ıslak mendille veya makyaj temizleme mendiliyle de fırçanızı temizleyebilirsiniz.”

Fırçaları maksimum 5 ay kullanın

Likit ürünlerle kullanılan fırçaların maksimum 4-5 ay kullanması gerektiğini belirten ünlü makyaj uzmanı, kuru ürünlerle kullanılan fırçaların ise uzun bir süre sorunsuz kullanılabileceğini söyledi. Wramell, “Düzenli fırça temizliği kullanım süresini uzatacaktır. Ayrıca fırçayı sürdükten sonra kuru bir bezle üzerindeki fazlalıkları almaya çalışmak yanlıştır. Bu şekilde fırça kılları zarar görür veya dağılır” şeklinde konuştu.


şampuan, sabun, oriflame, makyaj fırçası temizliği

1248
defa okundu
Önceki Sonraki
20 Ekim, Cumartesi 2018