İş hayatında topukluların ağırlığı artıyor

03.03.2015 18:02:35

Kadınların istihdamdaki yeri Türkiye için her dönem sıcaklığını koruyan gündem maddesi olarak karşımıza çıkıyor.

2kadin.com >> Haberler

İş hayatında topukluların ağırlığı artıyor
Eleman.net’in verilerine göre iş hayatında kadın istihdamında geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 33’lük bir artış yaşanıyor. Artan rakamlar, kadınların istihdamdaki yerine ilişkin sevindirici nitelikler barındırıyor. İstihdam edilen kadınların eğitim seviyesi artarken, kariyer beklentileri de yükseliyor.

Kadınların istihdamdaki yeri Türkiye için her dönem sıcaklığını koruyan gündem maddesi olarak karşımıza çıkıyor. “İş hayatında kadının yeri, parlamentoda kadın temsilinin oranı” ve son olarak “toplumsal hayatta kadının yeri” konuları kadın istihdamında en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Ekonomide yaşanan olumlu gelişmeler ile hızlı bir gelişim ve değişim dönemine giren Türk iş dünyasında kadınların işgücüne katılım oranında sevindirici gelişmeler yaşanıyor. İş dünyasına kadınların istihdamı, eğitim düzeyine paralel olarak artış gösterirken kadınların kariyer beklentileri yükselirken kayıt dışı çalışma oranı da geriliyor.

Eleman.net’in verilerine göre, bu yıl iş arayışında olan kadın adayların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 33 oranında artış gösterdi. Kadın adayların yüzde 36'sı İstanbul'da yer alıyor. İstanbul'u İzmir, Ankara, Bursa gibi diğer büyük iller izliyor. Bugün veri tabanında 920 bin kadın üyenin bulunduğu Eleman.net'in üyelerinin yüzde 44'ü kadınlardan oluşuyor.iş dünyası, istihdam, Kadın, İş hayatı

1201
defa okundu
Önceki Sonraki
18 Eylül, Salı 2018