Diş Hekimi Dr. Öykü Durmuşoğlu Kumral

Diş Hekimi Dr. Öykü Durmuşoğlu Kumral


Estetik Diş Hekimliği
2kadin.com >> Diş Hekimi Dr. Öykü Durmuşoğlu Kumral

Estetik diş hekimliği felsefesi mümkün olan en inandırıcı doğal diş dizisini kazandırırken, onu en üst standartlara yükseltmek biçiminde tanımlanabilir. Bireyin çekici bir yüze sahip olup olmadığını algılamamızda dişler ve gülüş önemli bir rol oynar. Memnun edici eksiksiz bir diş dizisi görüntüsü çekici bir gülüşün yaratılmasında anahtardır.

Her hastanın kendi estetik anlayışı kişiseldir. Kişinin yaşadığı bölge, takip ettiği medya ve moda akımları gibi faktörler estetik anlayışına etki eder. Ne var ki, kişisel estetik anlayışının dışında memnun edici bir gülüş yaratırken diş hekiminin uyması gereken bazı gülüş tasarımı standartları vardır. Estetiğin tanımına göre gülüş, doğrudan bireyin yüz yapısı, cinsiyeti, stili ve karakteri ile ilgili olan oldukça kişisel bir şeydir. Dolayısıyla, estetik diş hekimliği söz konusu olduğunda hastalar hiçbir zaman kendilerini bir resimde gördükleri gülüş ile sınırlamamalıdırlar.

İdeal bir diş restorasyonunda, bir şeyin yerine iade edilmiş olduğu dışardan bakan bir gözlemci tarafından fark edilmemelidir. Sonuçlar tamamen doğal olarak algılanmalıdır.

Porselenin restoratif bir materyal olarak kullanılması, estetik diş hekimliğinde yeni bir çağ başlatmıştır. Tam porselen kuronların ışık geçirgenliği ilk büyük gelişmedir.

Porselenin ilk olarak geliştirilmesinden bu yana, en çok ilgiyi metal destekli porselen uygulamaları görmüştür. Ne var ki, bu teknik veya kullanılan alt yapıdaki metal ışığın iletimini engeller. Eğer dişeti dokuları ince ise, dişeti seviyesinin altında konumlandırılmış metaller yansıma yaparak dişetinin koyu görünümüne sebep olur. Ayrıca metal üzerindeki seramik tabakası ince ve opak olduğundan ışık iletimi engellenir. Bu nedenle doğallıktan uzak bir gülüş elde edilmiş olunur.

Porselen Laminat Venerler geleneksel metal destekli porselenlere karşı estetik alternatif haline gelmiştir. Dişler arasındaki aralıkların kapatılması, kırık dişlerin düzeltilmesi, dişin ön yüzeyindeki gelişimsel ve renk bozukluklarının düzeltilmesi, çapraşıklıkların düzeltilmesi gereken vakalarda konservatif bir diş kesimi ile doğal ve estetik görünüm sağlayan restoratif tedavi seçeneği elde edilir.

Bunlar başarılı bir şekilde uygulanınca gülüşler, kısa sürede ağrısız ve diş dokusunu koruyucu biçimde belirgin olarak değiştirilebilirler. Doku cevabı mükemmel, yüzey özellikleri ise doğala çok yakındır. Diğer önemli avantajı ise dişeti reaksiyonu minimal düzeydedir ve mükemmel bir ağız hijyenine olanak sağlarlar. Sağlıklı diş dokusundan en az miktarda kesim yaparak uygulanan porselen laminat venereler (kalınlıkları ortalama 0,4–0,7 mm arasında) estetik diş hekimliğinin en uğraş gerektiren ama en tercih edilen restorasyon şekli olmuştur.

Sağlıklı gülüşler dilerim…

Dr. Öykü Durmuşoğlu Kumral
Diş Hastalıkları ve Tedavisi Uzmanı


Yazımızdaki bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Kaynak: Gürel G. Porselen Laminat Venerler Bilim ve Sanatı. Quintessence yayınları.


oykudur@hotmail.com

27297
defa okundu
Önceki Sonraki
16 Kasım, Cuma 2018