Dondurulmuş gıdaları çözdürme yöntemleri

15.08.2011 20:45:01

Dondurulmuş gıdalar koşturmalı iş hayatında en pratik yöntemlerden biri! Ama nasıl çözdürmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

2kadin.com >> Sağlık

Dondurulmuş gıdaları çözdürme yöntemleri
Yoğun bir iş hayatınız veya kalabalık bir aileniz varsa dondurulmuş gıdalar hayatınızı kurtarır. Son teknoloji ürünler de sağ olsun istediğimiz gıdayı saklamamıza olanak sağladığından çoğumuz tercih eder olduk. Derin dondurucuların en sevdiğimiz yanı da mevsimi olmayan bir sebzeyi canımız istediğinde pişirebilmemiz. Bu özgürlüğü çok seviyoruz. Ayrıca çok sık da sebze, meyve alışverişi yapamadığımızdan dolayı böyle bol bol alıp saklamak ve canımız istediğinde pişirmek güzel oluyor.

Pek çoğumuz yapar bu yöntemi. Peki nasıl saklamalıyız sorusuna gelecek olursak öncelikle porsiyonlar halinde saklamalısınız. Çünkü çözdürülmüş bir gıdayı yeniden dondurmak sağlıklı değil. Sebze, meyve, et ve balığı istediğiniz gibi saklayabilirsiniz. Mesela 1 kilo sebzenin bütününü saklamak yerine porsiyonlara bölerek saklamanız daha doğru olacak.

Çözdürmek ise biraz zorlayıcı bir süreç gibi görünse de bir kaç püf noktayla kolayca halledebilirsiniz. İtiraf edin pek çoğunuz çözdürmek için mikrodalga fırın kullanıyorsunuz. Sağlıksız bu yöntemden mümkün olduğunca uzaklaşmaya çalışın. Oda sıcaklığında çözdürme en sağlıklısı. Bunun yanı sıra eğer eti ızgara veya fırında pişirecekseniz çözdürmenize gerek yok.

Diğer bir çözdürme yöntemi de soğuk suda bekletme. Soğuk suyun içinde dondurulmuş ürününüzün daha hızlı çözülmesini sağlayabilirsiniz. Arada suyu değiştirmeyi unutmayın. En önemli nokta da hava almayan paketlerde dondurmak.

evmanya.com

pratik, gıda, Dondurulmuş

6261
defa okundu
Önceki Sonraki
25 Mayıs, Cuma 2018