Diş Hekimi Dr. Yener Bardakçı

Diş Hekimi Dr. Yener Bardakçı


Dişlerde Hassasiyet Problemi
2kadin.com >> Diş Hekimi Dr. Yener Bardakçı

Hassas dişler en sık karşılaştığımız diş sorunlarının belki de en önde geleni. Muayenehaneme başvuran her 10 hastamdan 9 u dişlerinde hassasiyet problemi yaşıyor. Diş hassasiyeti olan hastalar, sıcak-soğuk, ekşi-tatlı gibi yiyecek-içeceklere karşı dişlerinde keskin bir ağrı ve kamaşma hissederler. Hatta bazı hastalar ağızdan nefes aldıklarında bile dişlerinde duyarlılık olur. Problem basit gibi gözükse de yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Hatalı ve sert fırçalama
Kötü ağız hijyenine bağlı diş eti iltihabı,
Diş sıkma alışkanlığı,
Asitli gıdaların çok tüketilmesi

gibi etkenler dişeti çekilmesine ve dişin koruyucu tabakası olan minenin aşınmasına neden olur. Minenin altında bulunan dentin dediğimiz canlı sinir uçları içeren tabaka açığa çıkar. Böylece korumasız kalan diş, sıcak-soğuk gibi dış uyaranlara karşı aşırı duyarlı hale gelir.Bazen bu etkenlerin bulunmadığı ve ağız bakımının son derece iyi olan hastalarda bile diş hassasiyeti oluşabilir.
Diş hassasiyetini tedavi etmek için öncelikle buna neden olan etkenleri ortadan kaldırılmak gerekir.

Bana hassasiyet problemi ile başvuran hastama öncelikle asitli gıdaları çok tüketmemesini söylüyorum ve eğer dişlerini sıkıyorsa ona bir gece plağı veriyorum.

Ayrıca diş fırçasını değiştirerek daha yumuşak kıllı bir fırça tavsiye ediyorum.

Doğru diş fırçalama yöntemini göstererek, ağız hijyenine motive ediyorum.

Ve en önemlisi mutlaka hastaya hassasiyet giderici bir diş macunu tavsiye ediyorum.

Hasta bu macunu düzenli olarak kullandığında diş macununun içeriğindeki yüksek orandaki flor hem hassas yüzeylerde asite karşı koruyucu bir tabaka oluşturuyor hem de defektli alanların onarılmasını sağlıyor. Böylece dişin hassas yüzeyini dış ortamdan izole ederek duyarlılığı önlüyor.

Bazen dişlere yeni yapılan geniş bir dolgu, kuron gibi restorasyonlar hassasiyeti tetikleyebilir. Restoratif diş hekimliğinde yaptığımız bütün uygulamar aslında bir çeşit “kanamasız cerrahi” işlemidir. Diş frezleri ile yapılan kesme işlemleri dişin canlı sinir uçlarını içeren sert dokuları travmatize ederek hassasiyete neden olurlar. Çoğu zaman bu tür hassasiyet problemleri kesilmiş dokuların iyileşmesi ile birlikte kendiliğinden geçer. Bazen de yeni yapılmış bir rutin diş temizliği işlemi de soğuk hassasiyetine neden olabilir.
Eğer diş hekiminizin yaptığı diş temizliği işleminden sonra soğuk hassasiyeti yaşıyorsanız sabırlı olmalısınız. Diş yüzeyinden temizlenmesi gerekli plak ve tartar gibi elementler dişi dış ortamdan izole ederler. Diş yüzeyleri temizlik işlemi sonrası açığa çıkar ve geçici bir hassasiyet problemi oluşabilir.

Hassasiyete karşı dişlerinizi korunmak için ağız ve diş sağlığınıza özen gösterin, günde 2 kere dişlerinizi fırçalayarak düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin.

7153
defa okundu
Önceki Sonraki
21 Ekim, Pazar 2018