Doç.Dr. Bülent Karadağ

Doç.Dr. Bülent Karadağ


Defne Joy Foster’in Ölümü
2kadin.com >> Doç.Dr. Bülent Karadağ

Aslında uygun tedavi ile tamamen kontrolün sağlanabildiği bu hastalıktan ölümler çok azalmıştır. Bu yüzden hastalıkla ilgili yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırabilmek amacıyla bazı bilgileri paylaşmayı uygun buluyorum.

Astım nasıl bir hastalıktır?
Öncelikle astım, doğru tedavi ile kontrol altına alınabilen bir kronik hastalıktır. Hastalık kontrol altında değilse havayollarının daralması ile ataklara ve solunum sıkıntısına neden olur. Havayolu duvarları şiş ve ödemlidir, bu yüzden hastalar dış etkenlere karşı aşırı duyarlıdır. Toz, duman, koku gibi etkenlerle öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetler görülür. Havayollarında koyu yapışkan bir balgam olduğu için de tıkaçlar oluşup havanın akciğerlere girip çıkması engellenir.

Astımın belirtileri nelerdir?
Nefes darlığı, hırıltılı solunum, kuru öksürük en sık görülen şikayetlerdir. Şikayetlerin mevsimsel özelliği, geceleri daha yoğun olması veya infeksiyonlarla birlikte görülmesi astımı düşündürmelidir. Hastalar çoğu zaman hiçbir şikayet hissetmeyebilir. Allerjenler, sigara, efor ve stres hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Tedavisi nasıldır?
Uygun tedavi ile hastaların hiçbir şikayeti kalmaz, günlük aktiviteleri kısıtlanmaz ve atak geçirmezler. Tedavide kontrol edici ilaçlar olan genellikle düşük dozda kortizon içeren ilaçların uzun süreli kullanımı çok önem taşır. Unutulmaması gerek nokta hastaların şikayetlerinin olmadığı zamanlarda da tedaviye devam etmeleridir. Kortizon dozu çok düşük olduğu için uzun dönemde kullanımda bile yan etki çok nadiren görülür.

Sonuç olarak, düzenli kontrol altında olan astımlı hastaların atak riski çok düşük olduğu için, ayrıca atakta doktorları tarafından nasıl davranılacağı ayrıntılı anlatıldığı için ölümcül atak geçirme riski yok denecek kadar düşüktür. Umarım Defne Joy Foster gibi genç yetenekleri böyle önelenebilir durumlardan dolayı kaybetmeyiz bir daha…

19690
defa okundu
Önceki Sonraki
16 Kasım, Cuma 2018