Starz

Starz

Röportaj

Bonsai Sanatı
2kadin.com >> Starz

Kent yaşantımızda gün geçtikçe doğadan uzaklaşıp bir tutam ağaça hasret kaldığımız bu günlerde, evinize hatta ofisinize ufak bir tema oluşturabileceğiniz bir sanatı, bu yolda uzun yıllarını vermiş bir master adayı Hasan Ali Bey ile hoş bir sohbetle tanıtacağız..1- Bonsai sanatından kısaca bahseder misiniz?

Bonsai sanatının temelleri M.Ö 4000'li yıllarda Mısırlıların uzaklarda bulunan şifalı bitkileri sığ kaplara koyup taşımaları ile atılmış , Çinli gezginlerin bu teknikleri uygulayarak peyzaj sanatı (penjing) oluşturmaları ile devam etmiştir. Son halini ise Japonlar tarafından almış olup konu sadece Ağaç ve saksıdır, zaten Bonsai kelimesi Bon(tabak,kap), Sai(bitki) anlamı içermektedir .

Bonsai' yi kısaca tanımlamak gerekirse sığ saksıda yaşlı görünümde yetiştirilen ağaçtır.

2- Kaç tür Bonsai mevcut ve Türkiye hava şartlarına uygun mudur?

Bonsai ,sanılanın aksine bir ağaç türü degildir, bütün ağaçlardan bonsai teknikleri kullanılarak elde edilebilir. Ülkemiz iklim olarak bonsai yapmaya çok elverişlidir, bölgesel farklılıkları dikkate alarak bonsai çalışmaları yapılabilir , ornegin Ege ve Akdeniz zeytin ve begonvil icin uygunken Marmara bölgesi akçaağaç ve çam türleri icin çok uygundur.3- En severek uğraştığınız tür hangisi ve nedeni?

En sevdiğim türler hızlı gelişen Akçaağaç , açelya ve Yesim ağacı (portulacaria afra)dır.4- Bakımı zor gibi görülüyor, ne kadar vakit ayırmak gerekiyor?

Bonsai' lere yıl icinde mevsimlere göre yapılması gereken işlemler vardır bunlar 4-5 farklı tekniği içerir ama sulama ve besleme çok önemlidir. Hangi aralıklarla nasıl sulanacak, gübreleme ne zaman yapılacak, bazı türlerde sıcak günlerde günde 3 kere sulama yapılması bile gerekebilir.

5- Gelelim en çok yapılan hatalara, örnek verebilir misiniz?

En çok yapılan hata ağacın türüne dikkat etmeden iç ortamda yaşayabileceğini düşünmektir. Tropikal bitki türleri ve sukulentler dışında tüm bitkiler dışarıda yasamak zorundadırlar.
Ticari kaygılar ile satıcılar maalesef bunu belirtmediklerinden hızlı bonsai kayıpları yaşanmaktadır.
Diğer hata acele etmektir, bonsai sabır işidir budama saksılama gibi işlemlerde mevsimsel döneme göre hareket edilmelidir.6- Bu sanata genel katılım nasıl ve size sorulan en ilginç soru nedir?

Bu sanata katılım ülkemizde henüz yeterli düzeyde degil ama son 2 yıldır yaptığımız bilgilendirme ve ücretsiz atölye çalışmaları ile bu güzel sanatı anlatıp bilgi verdigimize inanıyorum. Sosyal medyada hazır bonsai almayıp kendisi bonsai teknikleri uygulayıp göz alıcı ağaçlara sahip birçok arkadaşımın oldugunu görmekteyim, buda bana çok mutluluk veriyor.

En ilginç soru ise , Bonsai' yi budarken ağaç acı çekiyor mudur ..

7- Bonsai nereden temin edilebilinir ve fiyatları nasıl?

Bonsai hazır olarak yapı ve bahçe marketlerden alınabilir 15-50 tl arası fiyatlardadır, bunlar uzakdoğuda havai köklendirme ile üretilmiş bonsai' lerdir. Ancak en güzeli kendinizin uğraşıp emek harcayarak elde edeceği bonsai' lerdir. Farklı yolları vardır, sevdiğiniz bir ağacın tohumu ile başlayabilirsiniz ama bu çok uzun sürer, fidanlıklardan yetişmiş ama bonsai icin uygun gövdeli (yamuk , kalın ve konik, alttan dallanması bol olan) bir ağaç alıp üzerinde işlem yaparak hızlı sekilde bonsai icin ilk adimi atmış olursunuz.8- Bu kültürün başkenti Japonya’ya hiç gittiniz mi, oradaki genel ilgi nasıl ?

Japonya'ya iki kere gittim , Tokyo'nun kuzeyinde saitama şehrine bağlı Omiya bonsai koyüne gittim ve buranın en meşhur bonsai üreticisi Mansei-en fidanlığında eğitim aldım.

9- Bu sanat ile ilgili herhangi bir yarışma ve fuar düzenleniyor mu?

Ülkemizde benim ve bazı bonsai sanatçısı arkadaslarımın çeşitli Avmler, kültür merkezleri ve okullarda sergilerimiz oluyor; Yurtdışında japonya da en meşhur Bonsai fuarı Kokufu-ten şubat aylarında yapılmakta olup Avrupa'da Fransa saulieu ve Hollanda da büyük fuar ve sergileri yapılmaktadır.

10- Bu sanatı öğretmek adına herhangi bir siteniz, etkinliğiniz var mı?

Bu sanatı öğrenmek isteyenlere , yazılı ve videolu görsellere sahip kendi sitem www.istanbulbonsai.comveagaclar.net sitesini öneririm. Ayrıca ücretsiz düzenlediğimiz bonsai atölye çalısmalarına katılarak uygulama yapma imkanından faydalanılabilir.11- Bonsai sanatı ile ilgili bir hedefiniz var mı?

Bu sanatla ilgili farklı hedeflerim var, öncelikle doğa ve çevre koruma bilinci oluşturduğu için halka bu sanatın ne olduğu hakkında bilgilendirmek geliyor. Orman fakültelerinde seçmeli ders olarak konulmasını sağlamak, tamamen yerli girdiler kullanarak bonsai ihracatı yapmak hedeflerim arasındadır.

12- Bonsai Sanatı ile ilgili kitaplar ve internet kaynakları sizce yeterlimi ?

Bonsai sanatı hakkında internette yeterli kaynaklar bulunmakta ancak malesef türkçe ye çevrilmiş veya basılmış bir bonsai sanatı kitabı bulunmamaktadır. Çok yakın zamanda böyle bir kitabin da geleceginin müjdesini verebilirim şimdiden.

13- Son zamanlarda bonsai kelimesi bir kimyasal başlıkla kirletiliyor bu haberlerle ilgili ne söylemek istersiniz?

Maalesef bonsai sanatının adını yerle bir eden bir olay olan sentetik uyuşturucu markası ile karıştırılmaktadır. Bu isim bonsai ile aynı okunuşa sahip sadece bir markadan ibarettir.
Bonsai Ihlamur, Zeytin, Çam gibi ağaçlardan yapılabilmekteyse bunların uyuşturucu olmasını düşünmek de mantık dışıdır. Bu tarz haberlere itibar edilmemesini rica ediyorum. Bu yazıyı okuyanlardan da bilmeyenleri aydınlatmaları beni çok mutlu eder.


'Bu hoş Sohbet için Hasan Ali Bey'e teşekkürler eder ve kendisine başarılarının devamını dilerim.'


Not: 2015 Nisan Ayı sonuna kadar her pazar 11:00 - 15:00 saatleri arası Serada Ücretsiz Bonsai Çalışmaları düzenlenmekte...


Detaylı Bilgi;
www.istanbulbonsai.com
bilgi@istanbulbonsai.com

12977
defa okundu
Önceki Sonraki
16 Kasım, Cuma 2018