Elif Arıkan

Elif Arıkan

İçimdeki Ben

Bir Deniz Gibi Sevme Beni
2kadin.com >> Elif Arıkan

Bazen çok sevmek öldürür insanı.
Denizin büyüklüğü göz kamaştır.
Ama derinliği yürek ağlatır.
Oyüzden bir deniz gibi sevme beni...

Seni "Bir deniz kadar seviyorum." demiştin ya. Sen gidince anladım.
Denize dışardan baktığımda pırıl pırıl huzur verici ama hiç bir zaman nefesimizin görmeye yetemeyeceği bir dibi olduğunu düşünmemiştim. Oyüzden herşeyin başlangıcı güzel olsada ,bazen hüsranla sonlanabiliyor.

Senden sonra daha derin, daha anlamlı, daha dikatle baktım, denize. Hergün farklı rengi, kimi yerde cam gibi, kimi yerde karanlık bir kuyu gibi. Aynı senin gibi merhametli. Bambaşka hayatlar var derinliklerinde bir sürü bitki ,büyük küçük atan farklı kalpler hepsi bir arada . Sende kaç kişiye koşup yardım ediyorsun. Hayatın kahrını tadını kendince yaşamışsın yüreğinde, ama birgün geliyor sende tüketiyorsun belkide tükeniyorsun fark etmeden anlamsızca yok ediyorsun yıkıp döküyorsun inşaa edip yaşattığın herşeyi.
Denizdeki canlılarda hep bir yaşam mücadelesi içinde doğuyorlar ölüyorlarlar hatta tükeniyorlarlar. Güçlü ve atak olan kazanıyor savaşı. Hayatta öyle değil mi sence? Peki ya bizim yürek savaşımızda var mı bir galip? Yoksa boş bir kalabalık gürültüye kapılmış yalnızlar senfonisi içinde kaybolup gitmişmiyiz?
Aslında döngüyü bozmasak herkes kendi içinde iyi kötü yaşıyor da, dış etkenler...
İşte onlar dengeyi bozuyor. Bende demiştim ya sana sokma kimseyi aramıza, bizbize halledelim , bizbize yeteriz diye. Sonra aklıma geldi, senin yüreğini benden daha çok besleyecek biri gelir mi denizine?

Daha bir odaklı baktım denize yazın mutluluğudur deniz. Evet kıyıda ki herkesi mutlu eder. Çok sahiplenip sardığında yada öfkelenip kızdığında dalgalarında boğulanlar kaçıp gidenler başkaların haytına karışıp yıktığın evler. Başın sonun belli değil senin. Kimi zaman eşsiz güzellik, kimi zaman felaketsin. Ruhun dengesiz, yapın sinirli hava güneşliyse sakinsin ,değilse fırtınanla yer bitirirsin. Peki ben kıyında ki yabancılardan birimiydim? Derinliğine sürüklediğin içine çekip yok ettiklerindenmiyim? Çok sevmekte öldürür ya insanı, kaçak sınırlarına girdiğim için mi boğuldum yoksa içine çekip bırakmak istemeyecek kadar duygun yoğunmuydu?

Dünya yuvarlak ya sense okadar güçlüsün ki, akmıyorsun sızmıyorsun.Öyle bir deniz gibi sevme beni. Uçsuz bucaksız olmasın yüreğin. Bulamam ki ben seni dalgalarına yetişip sakinleştiremem. Öldürürmüsün yaşatırmısın belli değil. Birgün denizlerin efendisi yapıp tepene çıkarırsın, birgün balıklarına yem yapıp derinliklerine atarsın. O yüzden deniz kadar sevme beni. Yüreğin kadar sev beni. İçinde sadece ben olayım. Elimi uzattığımda tutup sarayım. Tek bir limanın olsun ben hep orda kalayım.

@arknelif
www.elifarikan.net

5179
defa okundu
Önceki Sonraki
18 Kasım, Pazar 2018