Bayramda tatlıya dur diyebilmenin yolları

26.07.2014 16:58:58

Hem keyifli bir bayram geçirmek hem de sağlığınızdan olmamak adına fazla tatlı tüketiminden mutlaka kaçının.

2kadin.com >> Haberler

Bayramda tatlıya dur diyebilmenin yolları
Adının aksine tam bir zehir olan şeker, bağışıklığı düşüren birçok rahatsızlığın, sindirim sistemi problemlerinin, fazla kilonun, insülin direnci denilen diyabete hazırlık aşamasının mimarı, hatta kansere bile yol açabilir.

Acıbadem Hastanesi'nden alınan bilgiye göre Şekerinden çikolatasına, lokumundan baklavasına ve sütlü tatlılarına çeşit çeşit tatlılara nasıl karşı koyacağız? Bayram tatlılarına karşı koymak çoğu kişi için zor olsa da onlara da “dur” demenin yolları var.

Kahvaltı her zaman öğünlerin kralı. Vücuda sağladığı fayda açısından yerini başka hiçbir öğün tutmaz. Hele ki Ramazan'da bir ay boyunca tutulan orucun ardından uzmanlar “güne mutlaka kahvaltı ile başlayın” uyarısı yapıyor. Zira kahvaltı gün içerisinde sürekli bir şeyler yeme ve tatlı tüketme ihtiyacının da önüne geçmeyi sağlar. Günün protein açısından en yüksek öğünü olan kahvaltı içeriğindeki yoğun aminoasit birleşimiyle birlikte gün boyunca yüksek enerjiyi ve tok kalmayı destekler. Bayram sabahı çeşitli peynirler, yağsız bir yumurta ve bol yeşillikler eşliğinde yapılacak bir kahvaltı hem enerji seviyenizin yükselmesine yardımcı olur hem de ikramlarda hayır diyemeyeceğiniz birçok tatlıya "dur" diyebilmenize.

Bayram sabahından önceki akşam, yatmadan iki saat önce 1 kutu probiyotik yoğurt veya bir bardak kefir tüketmek faydalı. Probiyotik yoğurt ve kefir, Ramazan dönemiyle birlikte yavaşlamaya geçen sindirim sistemini hareketlendirir, mide ve bağırsakları yavaş yavaş günlük tempoya alıştırır ve içeriğindeki proteinlerle birlikte tok tutarak tatlılara karşı daha rahat karşı koymanızı sağlar. Bayramda ve sonrasındaki birkaç hafta uygulayacağınız bu yöntem, daha rahat hissetmenize yardımcı olur.

Uzun saatler aç kalan metabolizmada kan şekeri düşer ve iştahınızın daha da açılmasına neden olur. Hal böyle olunca ikramlarda seçimlerinizi kontrol etmeniz de güçleşir. Bu nedenle enerji değeri düşük fakat sizi tok tutabilecek gıdalara yönelmeniz fayda sağlar. 10 adet badem-fındık ya da 4 yarım cevizi 1 bardak ayran veya 1 kase kaymaksız yoğurt ile tüketebilirsiniz. Yine yazın su oranı yüksek meyveler (ölçüyü kaçırmamak koşuluyla; örneğin karpuzun gün içinde toplam dilim üçgeni geçmemesine dikkat etmeli) veya arada yenilen yeşilliklerle dolu salatalar ya da sebze suları bu seçimlere örnek oluşturabilir.

Ziyaretlerin art arda sıralandığı bayram günlerinde seçiminizi doğru yönlendirmeniz gerekir. Ziyaretlerden birkaçında tercihinizi yalnızca şekersiz kahve veya çay eşliğinde değerlendirmeniz faydalı. İkram seçenekleri arasında yeşil çay ve ayran geçiyorsa mutlaka yer verin. Gün içinde aşırıya kaçmamak şartıyla tüketeceğiniz sıvı besinler, hem tatlı ikramını geri çevirmeye hem de fazla enerji alımına dur demenize katkı sağlar.


Yapılan çalışmalar gösteriyor ki; hareketlilik ve yürüyüş insülin denilen şeker metabolizmasından sorumlu hormonun duyarlılığını artırır. Gün içerisinde yapılan en az yarım saatlik bir yürüyüş, vücudumuzda mutluluk hormonu olan endorfin hormonu salgısını da artırır ve tatlı isteğini azaltır. 45-50 dakikalık tempolu yürüyüş vücudumuzdaki şeker metabolizması adına da oldukça önemli bir süreç oluşturur.

ikram, baklava, Tatlı, Bayram

4261
defa okundu
Önceki Sonraki
21 Ekim, Pazar 2018