Bayram kahvaltısına dikkat

16.07.2015 00:17:51

Ramazan sonrası bayram sofralarına dikkat edin.

2kadin.com >> Haberler

Bayram kahvaltısına dikkat
Ramazan Ayı boyunca 2 öğün beslenme alışkanlığımız bayramın gelmesiyle değişir. Hem az tüketimin getirdiği süreç hem de yavaşlayan metabolizma Ramazan Ayı’nın bitmesiyle verilen kiloların geri dönmesine neden olabilir. Diyetisyen Emre Uzun beslenme ile ilgili bayramda neler yapılabileceğini açıklıyor. Ayrıca verdiği birbirinden lezzetli iki tatlı tarifi de bayram sofralarının fit tatlıları olmaya aday...

Yavaşlamış olan metabolizmaya bir de bayrama özel o gösterişli kahvaltılar ve misafiriklerde ikram edilen tatlılar eklenince kilo alımı ve sağlık problemlerinin yaşanması kaçınılamaz olur. Oysa ki bir ay boyunca dinlendirdiğimiz vücudumuza ani bir değişim yaşatmamız, Ramazan boyunca sağladığımız yararı hiçe sayar. Özellikle Ramazan sonrası ilk günler olan bayramda, yeme arzumuzun aşırı olması üzerine misafirliklerde yapılan ısrarlar da eklenince sağlığımız büyük tehlike altına girebilir.

BAYRAM KAHVALTISINA DİKKAT

Bayramda dikkat etmemiz gereken ilk kurallardan biri kahvaltılarımız. Geleneğimiz olan bayramlık kahvaltılarda;kaymak, börek, kızartma gibi ağır besinler yerine daha hafif olan yumurta, yeşillik, salatalık, domates, ceviz, peynir ve meyve gibi besinler tüketmeliyiz. Çünkü metabolizmamızın yavaşlaması üzrene bir de ağır kahvaltılar sindirim sistemimizin zorlanmasına neden olur. Bayramda tatile çıkanlar ise açık büfe kahvaltılarında çok daha dikkatli olmalı besinlerini seçerken hafif olmasına dikkat etmeli, porsiyonlarını kontrollü tüketmeliler

SU TÜKETİMİNİ ARTIRIN

Bayramda dikkat etmemiz gereken diğer bir etken ise su tüketimidir. Genelde ikramlık tatlıların yanına asitli içecekler veya şekerli meyve suları verilir. Bu içeceklerin yerine maden suları, ayran, saf su tercih etmelisiniz. Kahve ve çay tüketimini de ekstra sıvı kaybına neden olucağından bitki çaylarını içmek daha sağlıklı olacaktır.

BAYRAM TATLILARINI MASUMLAŞTIRIN

Misafirliklerde yiyeceğiniz her tatlı gün sonucunda yaklaşık 2000 kalori almanıza neden olacaktır. Ayrıca aşırı tatlı tüketimi sonucunda diş dokularımız da zarar görebilir. Bu zararları en aza indirmek için bayramda şerbetli hamur tatlılar yerine daha hafif olan sütlü tatlıları ,dondurmayı seçebilirsiniz veya ikramlık tatlılar yerine mevsime uygun meyveler tercih edebilirsiniz.

Ramazanın bitmesiyle beraber vücudumuzun yeni düzene uyum sağlamasını kolaylaştırmalıyız. Özellikle ilk bir hafta bizler için çok önemli bu süreçte bol bol sıvı tüketmekle beraber egzersizleri de artırmalıyız. Eğer imkanımız yoksa asansör yerine merdiven kullanmalı, bayramda ev ziyaretlerinde yürümeyi tercih etmeliyiz. Yine bu alışma sürecinde yavaşlamış olan metabolizmamızı hızlandırmak için yavaş yavaş ara öğünler eklemeliyiz. Ara öğün olarak meyve tüketimi, fındık, fıstık veya hafif sütlü tatlılardan yararlanabiliriz.


Ramazan, kahvaltı , Tatlı, kahvaltı , Bayram

3659
defa okundu
Önceki Sonraki
18 Kasım, Pazar 2018