Baba olmaya hazır mısınız?

06.11.2014 12:16:34

Baba olmayı düşünen erkekler kendilerine bu soruları sormalı.

2kadin.com >> Haberler

Baba olmaya hazır mısınız?
Bazı armağanları almak için doğru zamanı beklemek gerekiyor, diyor uzman hipnoterapist Gani Eser. Nasıl ağaç vakti gelmeden meyve veremiyorsa olgunlaşma zamanının gelmesini de sabırla beklemeyi bilmeli insan.
Yaşamın bana sunduğu en büyük armağandır baba olmak. Hiçbir başarı, kariyer, zenginlik bir çocuğa sahip olmakla kıyaslanamaz. Bu duyguyu üç defa yaşayabilen şanslı insanlardanım.
Bir erkeğin baba olmak için otuz hatta otuz beş yaşını geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Kadınlar yirmili yaşlarda anne olmaya hazırlar ama erkeğin biraz daha olgunlaşması, durulması, çocuğunu yetiştireceği güvenli ortamı hazırlaması zaman istiyor.

Anne ve baba kavramları

Modern çağda kadınların da çalışıyor olması, evin idaresinden ve çocukların bakımından sorumlu olan “ev kadını” kavramını ortadan kaldıracağa benziyor.
Eşi çalışan işsiz erkeklerin “ev erkeği” olarak tanımlanamamasının nedeni ise; kadının işten döndükten sonra ev işleriyle, çocuklarla ilgilenmeye devam etmesi sanırım. Toplumsal rollerin değişmesi çok da kolay olmuyor elbette.
Baba olmakla anne olmak arasında biyolojik faktörlere dayalı -hamilelik, doğum, emzirme gibi- dönemler geçtikten sonra bir fark kalmıyor aslında. Annenin yapabileceği her şeyi baba da yapabilir; bebeğin altını değiştirebilir, yemeğini yedirebilir, gazını çıkarabilir, kıyafetlerini giydirebilir, oyun oynayabilir, kitap okuyabilir.

Baba olmaya hazır mısınız?

Çocukların temel insani ihtiyaçları yetişkinlerinkinden farklı değildir. Güvende olmak, kabul görmek, değerli olduğumuzu hissetmek ve sevilmek ortak gereksinimlerimiz. Birey olarak bu dört ihtiyacı önce kendimiz ve eşimiz için karşılamalı, sonra çocuk sahibi olmaya karar vermeliyiz.
Kendinize şu soruları sorun:
Güvenli bir yuvam var mı?
Yaptığım işle, davranışlarımla toplumda kabul görüyor muyum?
Kendimi değerli buluyor muyum?
Çevremde beni seven insanlar, özellikle de sevgi dolu bir eşim var mı?
Bu sorulardan birine bile evet demekte tereddüt ediyorsanız henüz baba olmaya hazır değilsiniz demektir.

Çocuklarımıza verebileceklerimize önce kendimiz sahip olmalıyız. Tüm cevaplar evet oluncaya kadar beklemeye ne dersiniz?

anne, Aile, çocuk, baba olmak

2564
defa okundu
Önceki Sonraki
21 Ekim, Pazar 2018